Duszniki-Zdrój - jaka jest lokalizacja, dlaczego warto tu przyje

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, tuż przy granicy z Czechami. Duszniki - Zdrój to jedno ze starszych uzdrowisk na terenie dzisiejszej Polski. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta, zabytkowe kościoły czy dworek Fryderyka Chopina - w którym odbywają się co roku liczne koncerty, w tym Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

W Dusznikach znajduje się Muzeum Papiernictwa - mieści się ono w pochodzącym z XVII wieku zabytkowym młynie papierniczym. Na początku XIX wieku tutejszy młyn zaliczmy był do jednego z pięciu najsłynniejszych w całej Europie. Produkowano tutaj tak zwany papier czerpany - i produkuje się z resztą i dziś. Co więcej, podczas pobytu w muzeum, można samemu spróbować wykonać arkusz takiego papieru.

Samo uzdrowisko w Dusznikach-Zdroju położone jest poza ścisłym centrum miasta - co zapewnia kuracjuszom niezbędną ciszę i spokój. W centralnym punkcie uzdrowiska położony jest Park Zdrojowy. Park ten leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej i porasta go morze kwiatów. W parku znajdują się cztery fontanny - ta najbardziej znana z nich to Kolorowa Fontanna - od wiosny do jesieni, wieczorem, fontanna podświetlana jest różnobarwnymi światłami, które razem ze słupami wody "tańczą" w rytm odtwarzanych utworów muzycznych. W Parku Zdrojowym działa także pijalnia wód mineralnych z wodami: Jan Kazimierz i Pieniawa Chopina, tuż przy pijalni - Muszla Koncertowa.

Duszniki zapraszają nie tylko do uzdrowiska - to miejsce wypoczynku także dla narciarzy. W dzielnica Dusznik - Zieleńcu panują najlepsze w ziemi kłodzkiej warunki narciarskie - pokrywa śnieżna zalega tu nawet przez 150 dni w roku. Działa wiele wyciągów i tras narciarskich (w razie potrzeby są sztucznie dośnieżane), około 10 nartostrad jest dostępnych również po zmroku - są oświetlone. Latem w Zieleńcu można skorzystać z wielu tras rowerowych.

Galeria

Lokalizacja

13 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 426 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0