Karkonosze - jaka jest lokalizacja, gdzie się znajdują, co robić

Karkonosze

Karkonosze, jak podają wszelkie encyklopedie i przewodniki turystyczne, to najwyższa partia jednego z dwóch głównych pasm górskich w naszym kraju - Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, choć są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach - z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg.

Głównym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych - jest ich mniej więcej 150 grup. Najsłynniejsze z nich to Trzy Świnki, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Ptasie Gniazda.

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest, leżąca na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka (http://www.karkonosze.pl/sniezka) - 1602 m n.p.m. Szczyt ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to ok 200 metrów), więc widok ze Śnieżki jest niczym nie przysłonięty, no może poza chmurami. U stóp Śnieżki położone jest miasto Karpacz - duży ośrodek turystyczny i narciarski. Drugim słynnym wierzchołkiem jest Szrenica - 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale lokalizacja w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba sprawia, iż zna ją wielu miłośników Karkonoszy. Na stokach Szrenicy, każdego roku, tłumy narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne szczyty, po naszej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak - 1509 m n.p.m. i Łabski Szczyt - 1472 m n.p.m.

Zapewne większość Polaków słyszało również o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Oba położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Szklarka) znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie jedynie narciarze - to raj dla wędrowców. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki km szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Z racji dużej liczby schronisk turystycznych można pokonać całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Naturalnie, wolno także robić sobie krótsze eskapady w góry. Każda z podgórskich miejscowości - na przykład Piechowice, Sobieszów, Przesieka, Borowice oraz oczywiście Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie z turystycznymi szlakami. Noclegi w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu umożliwiają nie tylko wędrówkę po prześlicznych, przez cały rok, Karkonoszach, ale także gwarantują infrastrukturę narciarską i wiele turystycznych atrakcji.

Zapraszamy na stronę: http://www.karkonosze.pl

Galeria

Lokalizacja

33 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 708 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0