Lądek Zdrój - jaka jest lokalizacja, gdzie się znajduję, co robi

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to nieduże miasto - jedno z dolnośląskich uzdrowisk, w Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Z Polanicy-Zdroju do Lądka jest około 35 kilometrów na południowy-wschód. Warto rozważyć wycieczkę do Lądka-Zdroju podczas zwiedzania Kłodzka.

Lądek to miasto z długą historią - od roku 1282 Lądek posiada prawa miejskie. Równie długa jest również historia uzdrowiska. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy - Jerzy został pobudowany pod koniec XV wieku. Od 1572 roku datuję się historię Lądka jako miasta - uzdrowiska. Podbudowano wtedy nowe budynki łazienkowe, dom dla gości. Lądek Zdrój znany jest z wód z domieszką radonu i siarczkowych i fluorkowych wód termalnych. Wspomaga się tu leczenie głównie chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych.

Jeśli ktoś odwiedza Lądek Zdrój powinien zobaczyć średniowieczny (1565r.), dwuprzęsłowy Most Świętego Jana - który przetrwał wile powodzi nawiedzających tę okolicę. Zdobi go figura Jana Nepomucena, która jest kopią tej z praskiego Mostu Karola. Kolejną ciekawostkę stanowi Figura Trójcy Świętej z poł. XVIII w. To przykład barokowego pomnika - zwieńczenie pomnika to Trójca Święta w postaci Boga Ojca i Chrystusa trzymającego koronę - pod nimi znajduje się Duch Święty pod postacią gołębicy. Warto także odwiedzić Kościół Narodzenia NMP z końca XVII-tego wieku.

Na terenie miasta znajduje się również ogród leśny - czyli Arboretum - z egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów. To młody ogród - został założony dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, zajmuje powierzchnię około 2 ha.

Na miłośników narciarstwa czeka Stacja Narciarska. To niewielki ośrodek o różnicy poziomów około 100 metrów. Przygotowane są tutaj trzy trasy narciarskie obsługiwane przez trzy wyciągi.

Galeria

Lokalizacja

48 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 740 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0