Park Narodowy Gór Stołowych - jaka jest lokalizacja, co robić, c

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych leży w obrębie Sudetów Środkowych, pomiędzy miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Został on utworzony w 1993 r. w rezultacie przekształcenia Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia, jaką pokrywa Park Narodowy Gór Stołowych, to ponad 6 tys. ha.

Największą atrakcją parku stanowią oczywiście Góry Stołowe - nietypowa w w naszym kraju formacja skalna. Z daleka góry wyglądają jak ogromny, płaski stół - to masyw górski bez górujących nad okolicą wierzchołków, porośnięte iglastym lasem. Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 m n.p.m., szczyt w Górach Stołowych. Choć nie jest to typowy szczyt - gdyż jest płaski - zaliczany jest do Korony Gór Polski. W obrębie Szczelińca procesy erozyjne spowodowały powstanie ciekawych form skalnych - najsłynniejsze to Małpolud, Kwoka czy Wielbłąd - a także wąskich, głębokich wąwozów, szczelin - np Piekiełko (szczelina o długości około 100 metrów). Na Szczeliniec Wielki można dostać się krętym szlakiem z początku XIX stulecia - składa się on prawie z 700 schodów - i tylko z niewielkimi przeróbkami służy już około 200 lat. Szczeliniec Wielki znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie turystycznym wejście na niego jest płatne. Obok Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 m n.p.m.) i objęty ochroną ścisłą - jest zamknięty dla ruchu turystycznego.

Dzięki budowie ze skał łatwo poddających się erozji wykształciły się charakterystyczne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znany jest labirynt skalny - Błędne Skały w masywie Skalniaka. W masywie Szczelińca Wysokiego spotkamy formy skalne wyglądem swym przypominające zwierzęta: Małpolud, Kwoka, Wielbłąd i inne. Spotkamy tu również wąskie wąwozy, szczeliny, korytarze, przykładowo Piekiełko, Diabelska Kuchnia. Oprócz tego, przez Park Narodowy Gór Stołowych biegnie niezmiernie malownicza Szosa Stu Zakrętów (droga nr 387). To główna arteria komunikacyjna parku, łączy ona położone po przeciwnych stronach Gór Stołowych miasta: Radków i Kudowę Zdrój.

Na obszarze parku wyznaczonych jest około 100 kilometrów szlaków turystycznych, trasy rowerowe, na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje schronisko. W okresie zimowym z kolei, wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się prawie po całym obszarze parku. Dodatkowo Góry Stołowe leżą przy głównej drodze międzynarodowej - E-67 (krajowa 8) łącząca Wrocław z Pragą. W otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych leżą słynne dolnośląskie uzdrowiska: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój oraz Śląska Jerozolima - Wambierzyce

Zapraszamy do odwiedzenia Gór Stołowych!

Galeria

Lokalizacja

43 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 1878 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0