Sanktuarium Maryjne - jaka jest lokalizacja, gdzie się znajduje,

Wambierzyce Sanktuarium Maryjne

Wambierzyce słyną z okazałego Sanktuarium Maryjnego i nazywane są Śląską Jerozolimą. Wambierzyce to nieduża wioska na Dolnym Śląsku położona w Kotlinie Kłodzkiej oddalona od Polanicy-Zdroju około 10 kilometrów na północ. Aby tam dojechać należy jechać drogą 388.

Historia Wambierzyckiego sanktuarium sięga XII-wiecznego podania - według którego Jan z Ratna miał tu odzyskać wzrok i jednocześnie ukazała mu się Matka Boska. Bazylika Mniejsza w Wambierzycach stanęła w XVIII wieku w miejscu wcześniejszej, XIII-wiecznej, drewnianej kaplicy. Świątynia góruje nad miejscowością, prowadza do niej monumentalne schody o symbolicznej (57) ilości stopni. Sam budynek - to przykład barokowej architektury - posągi apostołów, krużganki dookoła głównej nawy, bogate zdobienia i złocenia oraz malowidła ścienne.

Poza Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin Wambierzyce znane są także z Kalwarii Wambierzyckiej. Pierwsze kaplice powstawały już w XVII wieku - niestety nie zachowały się one do naszych czasów. Ale budowano następne. Pod koniec XVIII w. dokonano pierwszej przebudowy, następne miały miejsce w XIX wieku.

Poza tym, w Wambierzycach jest wiele nawiązań do Jerozolimy - przez wioskę przepływa Cedron, a otaczają ją wzgórza Horeb, Syjon, Tabor.

Galeria

Lokalizacja

2 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 272 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0